Academie

Academie van het  Concertgebouworkest

De Academie van het Concertgebouworkest biedt jaarlijks plaats aan enkele talentvolle jonge musici. Gedurende een heel orkestseizoen (september-juni) nemen zij deel aan orkestproducties en worden zij begeleid door leden van het orkest. Daarnaast volgen de academisten lessen, workshops en trainingen en spelen ze kamermuziekconcerten op diverse locaties.

De Academie heeft sinds haar oprichting in 2003 tientallen succesvolle orkestmusici opgeleid. De meesten spelen in beroepsorkesten; maar liefst elf van hen maken inmiddels deel uit van het Concertgebouworkest.

De Academie wordt volledig mogelijk gemaakt door de Foundation Concertgebouworkest die daarvoor donaties ontvangt van onder meer Ammodo, de Dutch Masters Foundation, de Swiss Friends of the Concertgebouworkest, Don Quixote Foundation, De Salon, particuliere schenkers en een aantal Fondsen op Naam.

Wilt u meer informatie hebben over de orkestacademie, neem dan contact op met Gonneke de Jong via g.dejong@concertgebouworkest.nl of 020 – 305 1039.


 

"De orkestacademie is voor mij van onschatbare waarde geweest. Hierdoor heb ik me perfect kunnen voorbereiden op mijn functie in het orkest."
- Joanna Westers, tweede violiste Koninklijk Concertgebouworkest

Audities seizoen 2022/2023

Wie kunnen er solliciteren? Musici die:
  • niet ouder zijn dan 26 jaar op 1 september 2023 en
  • bij voorkeur in het bezit zijn van een bachelor diploma of studeren voor een masterdiploma en
  • de nationaliteit hebben van een van de lidstaten uit de Europese Unie, Noorwegen, IJsland, Liechtenstein of Zwitserland, of reeds in het bezit zijn van een geldige verblijfsvergunning.
Audities strijkers

De auditiedata voor het seizoen 2022/2023 worden in oktober bekend gemaakt.

Audities niet-strijkers

Voor het seizoen 2022/2023 worden de data en de instrumenten eveneens oktober bekend gemaakt.

Wachten op de auditie (foto: Renske Vrolijk)

 

De academisten van seizoen 2021/2022
  • Sarah Décamps, viool (Frankrijk)
  • Alessandro Di Giacomo, viool (Italië)
  • Hannah Solveij Gramss, viool (Duitsland)
  • Miranda Nee, viool (Zwitserland)
  • Clara Petit, altviool (Frankrijk)
  • Liesbeth Bosboom, cello (Nederland)
  • Pedro De Elvas Raposo, contrabas (Portugal)
  • Luna Vigni, fluit (Italië)
  • Dovas Lietuvninkas, trompet (USA/Litouwen)
  • Tim Ouwejan, trombone (Nederland)
Academie van het Concertgebouworkest seizoen 2021/22 (foto: Milagro Elstak)
Academie van het Concertgebouworkest seizoen 2021/22 (foto: Milagro Elstak)

Programma

De academieleergang van het Koninklijk Concertgebouworkest bestaat uit de volgende onderdelen:

  • het meespelen van maximaal 12 orkestprogramma’s onder leiding van vooraanstaande dirigenten, begeleid door mentoren uit het orkest
  • het spelen van kamermuziekconcerten, waarvan enkele met orkestleden; bij het instuderen worden de academisten gecoached door orkestleden
  • 20 individuele lessen bij aanvoerders en overige leden van het orkest
  • bewegingstechnieken: individuele lessen Alexandertechniek of dispokinese
  • individuele en groepssessies mentale training
  • een masterclass met de artist in residence en/of een dirigent
  • auditietraining, uitmondend in 2 proefaudities, waarvan een met auditiegordijn:
  • educatie (creative learning): een improvisatieworkshop en een driedaagse educatieworkshop, uitmondend in een uitvoering op een school voor blinde en slechtziende kinderen (Visio-school)
  • lezing van een vooraanstaand componist

Gedurende het hele academieseizoen (september-juni) verblijven de academisten in Amsterdam en ontvangen zij een maandelijks toelage. Positieve afronding van de academieleergang geeft drie jaar recht op een voorrangspositie bij het proefspelen voor het Koninklijk Concertgebouworkest.

Academie kamermuziekconcert achter de schermen (foto: Milagro Elstak)
Academie kamermuziekconcert achter de schermen (foto: Milagro Elstak)

Overzicht kamermuziekconcerten

Donderdag 21 oktober - 12.30 uur – lunchconcert
Muziekgebouw aan ’t IJ - gratis toegankelijk

Woensdag 8 december – besloten
Kerstconcert ism de Opera Studio van DNO

Donderdag 20 december – besloten
Kerstconcert i.s.m. de Opera Studio van DNO

Zaterdag 19 februari - 16.00 – 17.00 uur
De Ontmoetingskapel in Maarn

Weekend 12 –13 maart
Young Talent Festival Schiermonnikoog
i.s.m. Academie Rotterdam Philharmonisch Orkest

Zaterdag 26 maart - 19.00 uur
Isarphilharmonie Munchen
i.s.m. Academie des Symphonieorchesters des BR olv Daniel Harding

Maandag 9 mei – 20.15 uur
Kleine Zaal Concertgebouw Vriendenconcert Kleine Zaal
voor Vrienden van het Concertgebouw en Concertgebouworkest

Woensdag 18 mei – 12.30 uur – Lunchconcert
Kleine zaal Concertgebouw

Oud-academisten

2019/2020

Marlene Dijkstra, viool
Nederland

Stefano Farulli, viool
Italië / Duitsland

Igor Pollet, viool
Frankrijk

Olatz Ruiz de Gordejuela Aguirre, viool
Spanje

Olfje van der Klein, altviool
Nederland

Fabrizio Scilla, cello
Italië

Marta Fossas Mallorqui, contrabas
Spanje

Fiorenzo Ritorto, hoorn
Italië

Alberto Rodríguez Rodríguez, slagwerk
Spanje

Seizoen 2018/2019

Coraline Groen, viool
Nederland

Remus Rîmbu, viool
Roemenië

Isobel Warmelink, viool
Nederland

Anna Maria Wünsch, altviool
Duitsland

Victoria Constien, cello
Duitsland

Lucía Mateo Calvo, contrabas
Spanje

Annemiek de Bruin, klarinet
Nederland

Lauriane Chenais, harp
Frankrijk

Seizoen 2017/2018

Caspar Horsch, viool
Nederland

Ana Nedobora Ivanova, viool
Spanje

Elisa Karen Tavenier, altviool
Nederland

Clément Peigné, cello
Frankrijk

José Moreira, contrabas
Portugal

Pedro Freire, trompet
Portugal

Daniel Quiles Cascant, trombone
Spanje

Seizoen 2016/2017

Koen Stapert, viool
Nederland

Elise Besemer, viool
Nederland

Oriane Pocard-Kieny, altviool
Frankrijk

Klara Wincor, cello
Oostenrijk 

Felix Lashmar, contrabas
Verenigd Koninkrijk

Liselotte Schricke, fluit
Frankrijk

Carlos Ferreira, klarinet
Portugal

Seizoen 2015/2016

Lilit Poghosyan, viool
Spanje

Alexa Farré Brandkamp, viool
Duitsland

Sofie van der Schalie, altviool
Nederland

Boris Nedialkov, cello
Bulgarije

Benjamin Ziai, contrabas
Frankrijk

Joséphine Olech, fluit
Frankrijk

Martijn Appelo, hoorn
Nederland

Seizoen 2014/2015

Michael Schmid, viool
Duitsland

Alice Weber, altviool
Duitsland

Laure Le Dantec, cello
Frankrijk

Marco Behtash, contrabas
Italië/Verenigde Staten

Marc Aixa Siurana, slagwerk
Spanje

Seizoen 2013/2014

Saskia Otto, viool
Nederland

Anne Weber, viool
Duitsland

Anna Magdalena den Herder, altviool
Nederland

Nuala McKenna, cello
Duitsland

Niamh McKenna, fluit
Duitsland

Cristian Palau Tena, hoorn
Spanje

Seizoen 2012/2013

Louise Salmona, viool
Frankrijk

Santa Vižine, altviool
Letland

Honorine Schaeffer, cello
Frankrijk 

Servaas Jessen, contrabass
Nederland

Kathrin Lösch, fluit
Oostenrijk

Bastien Nouri, hobo
Frankrijk

Renée Knigge, fagot
Nederland

Seizoen 2011/2012

Elena Emelianova, viool
Nederland

Yaha Lee, viool
Frankrijk

Louise De Ricaud, cello
Frankrijk

Wouter Swinkels, contrabas
Nederland

Seizoen 2010/2011

Judith van Driel, viool
Nederland

Louis Rodde, cello
Frankrijk

Julie Moulin, fluit
Frankrijk

Seizoen 2009/2010 en 2010/2011

Arthur Ornée, viool
Nederland

Valentina Bernardone, viool
Italië

Lonneke van Straalen, viool
Nederland

Maaike-Merel van Baarzel, altviool
Nederland

Seizoen 2009/2010

David Edmonds, cello
Verenigd Koninkrijk

Seizoen 2008/09-2009/10

Ramon Lormans, slagwerk
Nederland

Seizoen 2008/2009

Violaine Delmas, viool
Frankrijk

Joanna Westers, viool
Nederland

Judith Wijzenbeek, altviool
Nederland

Elisabeth Wiklander, cello
Zweden

Seizoen 2007/2008

Atie Aarts, cello
Nederland

Ian van den Berk,  viool
Nederland

Frank Braafhart, trompet
Nederland

Martina Forni, altviool
Italië

Mintje van Lier, viool
Nederland

José Obrégon, cello
Spanje

Ilka van der Plas, viool
Nederland

Gerda Tuinstra, slagwerk
Nederland

Leonie Wolters, fluit
Nederland

Seizoen 2006/2007

Marta Hernando, viool
Spanje

Sanne Hunfeld, viool
Nederland

Pieter Hunfeld, hoorn
Nederland

Adeline Salles, fluit
Frankrijk

Seizoen 2005/2006

Nadia Wijzenbeek, viool
Nederland

Maartje-Maria den Herder, cello
Nederland

Diet Tilanus, viool
Nederland

Seizoen 2002/2003

Tom van Lent, cello
Nederland

Benjamin Scherer Quesada, viool
Duitsland

Seizoen 2003/2004

Justyna Briefjes, viool
Nederland

Saskia Plagge, cello 
Nederland

Seizoen 2004/2005

Marianna Racz, viool
Hongarije

Laura van der Stoep, altviool
Nederland

Clemens van der Feen, contrabas
Nederland