Verhalen

Steun

Samen muziek maken: academisten bij de Visio school

wo 4 feb 2026

Vorige week stond voor zes deelnemers aan de Academie van het Concertgebouworkest niet het podium, maar een klaslokaal van het Visio onderwijs centraal. Samen met leerlingen maakten zij muziek, componeerden nieuw werk en sloten het project af met een uitvoering op school. Het project laat zien hoe het is om muziek te delen met mensen voor wie de concertzaal geen vanzelfsprekende plek is.

20260129_Academisten - Visio_074
(foto: Veerle Bastiaanssen)

Al jaren werkt de Academie van het Concertgebouworkest samen met leerlingen van de Visio-school in Amsterdam. De leerlingen maken kennis met nieuwe instrumenten en ontdekken spelenderwijs ritme en klank.

Dit project wordt mogelijk gemaakt door het Frances Fonds, een van de Fondsen op Naam bij het Concertgebouworkest. Het Frances Fonds ondersteunt de Academie van het Concertgebouworkest, Concertgebouworkest Young en andere belangrijke projecten van ons orkest.

Altviolist José Carlos vertelt: “Wat je geeft aan de leerlingen, krijg je terug. Daarom is vertrouwen zo belangrijk, maar ook het uitnodigen tot creativiteit.” Contrabassist Charles vult aan: “De leerlingen genoten, en wij net zo goed. We hebben veel respect gekregen voor de leraren, voor hun geduld en hun uithoudingsvermogen.”

Tijdens de uitvoering is zichtbaar hoeveel plezier iedereen heeft. In de zaal wordt mee bewogen op de ritmes en enthousiast meegeklapt. Het slotstuk is de Tweede Wals van Sjostakovitsj, waarbij leerlingen meespelen op fagot, cello en klarinet, instrumenten die zij pas één dag eerder hebben leren bespelen. Een warm en langdurig applaus volgt.

20260129_Academisten - Visio_048 (cr) Veerle Bastiaanssen
(foto: Veerle Bastiaanssen)
20260129_Academisten - Visio_088 (cr) Veerle Bastiaanssen
(foto: Veerle Bastiaanssen)

Schenken aan het Concertgebouworkest?

Katinka Canté vertelt u graag meer.